Ahşap Deck

Ahşap Deck neme, suya, sıcağa ve soğuğa karşı dayanıklılık gösterebilen dış mekanlarda rahatlıkla kullanabilen ahşap ürünüdür. Asya bölgesinde yetişen “teak” ve “iroko” ağaçlarıyla yapılan deck ise suya karşı en dayanıklılarıdır.
Ağaçların dayanıklılığını arttırmak için kurutma işleminin gerçekleştirilmesi önemlidir. İyi ve doğru kurutma işlemi ürüne birçok özellik kazandırır.
1- İyi kurutulmuş ağaç malzeme, kuruluk derecesi muhafaza edilirse çürümez. Çürüklük yapan mantarların ağaç malzemede işlevini sürdürmesi için rutubet, sıcaklık ve oksijene beraberce ihtiyacı vardır. Bu Faktörlerden birinin kontrol altında tutulması ile kerestenin çürümesini önlenebilir. Kurutma ile rutubet faktörü kontrol altında tutulmaktadır.
2- İyi kurutulmuş kereste çok az çalışır. Böylece çatlama, çarpılma, dönme gibi kusurların, ortaya çıkma ihtimali azalır.
3- Doğru bir kurutma işlemi, kerestenin işlemesini düzgün boyutların ve yüzeylerin elde edilmesini kolaylaştırır.
4- Kurutulmuş ahşap malzeme, yapıştırıp tutkallama işlerinde daha iyi sonuçlar verir.
5- Dış etkenlere karşı yapılan, koruyucu yüzey işlemlerinin(örneğin emprenyeleme) başarı oranını doğru bir kurutma maksimum seviyeye çıkarır.
6- Kurutulmuş kerestenin direnci, sertliği, çivi ve boya tutma kabiliyeti artar.
7- Fırınlanmış kerestede kurtlanma olayı ortadan kalkar.

Montaj Çeşitleri;
Tropikal bölgelerin ikliminde yetişen bu ağaçlardan istenilen boylarda ve karo biçiminde değişik mekanlarda rahatlıkla tekrar söküp kullanmak üzere üretip monte etmek mümkündür.
Ayrıca decking malzemesinin altına döşenen ızgara sayesinde suyun hızlı ve etkili bir şekilde süzülmesini sağlar. Deck malzemesinin ızgaraya montajında galvanizli paslanmaz aparat ya da plastik decking aparatı kullanılmalıdır.
Aparatlı Deck Uygulaması; genel olarak ağaç malzemenin uzun boy şeklinde uygulamadır. Alt karkas üzerine aparatla yapılan montaj şeklidir. Bu uygulamada dikkat edilmesi gereken önemli hususlar kullanılan karkasın kalitesi ve ara sıklık oranıdır. Ayrıca kullanılan aparatın galvanizli ve paslanmaz olması ya da dayanıklı plastik aparat olmasıdır.
Karo Deck Uygulaması; ağaç malzemenin karo olarak hazırlanarak uygulanacak alanda montajı yapılmasıdır. Bu uygulama daha çok küçük alanlarda tercih edilir. Karo imalatı alt taşıyıcısı kendi ağacından yada plastik olarak imalatı yapılır. Bakımı kolay bir uygulamadır.

Deck Kullanım Alanları ;
Açık ve kapalı hava yüzme havuzları, iskele üzeri, güneşlenme terasları, balkonlar, saunalar, soyunma odaları, kafe – restaurant zeminleri, çocuk oyun odaları ve bahçeleri, park-bahçe düzenlemeleri, plaj ve bahçe yürüme yolları, çardak ve pergola zeminleri ile tüm ıslak zeminlerde kullanılabilir.

RELATED PROJECTS