Lamine Parke

LAMİNE PARKE NEDİR ?

Masif ahşap tabakaların, iki ya da üç katman olarak, birbirlerine 90 derece açıyla lamine edilmesi ile elde edilen, %100  doğal bir üründür. Alt katmanlarda genellikle düşük değerdeki herhangi bir ağaç ya da kontrplak kullanılmaktadır. Bu tabakada en yaygın kullanılan ağaç türü İngilizcede rubberwood olarak adlandırılan botanik ismi ise hevea brasiliensis olan ağaçtır. Üst katmanda ise ağacın bizzat kendisi bulunur.

Lamine parkenin masif parkeden pahalı olmasının nedeni, üreticiye olan maliyeti masif parkeye oranla çok daha yüksek bir üretim teknolojisi kullanılması ve cilalı, boyalı, eskitilmiş vb. seçeneklerle satışa sunulmasıdır. Masif parkede bu tür üst yüzey işlemleri ve malzemeleri dışarıdan temin edilir ve uygulanır.

Lamine parkedeki “lamine”  kelimesi yapıştırma anlamındadır ve birbirine yapışan katmanlardan oluşmuş bir malzemeyi ifade eder. Standart lamine parkelerdeki üst katman kalınlığı 3-6 mm civarındadır. Son zamanlarda piyasaya giren ve piyasada yer edinebilmek ve daha fazla satış rakamlarına ulaşabilmek için standart dışı lamine parkeler kontrplak üzerine 1-2 mm kalınlığında papel kaplamaların kullanılmasıyla üretilmektedir. Ne yazık ki, 1-2 mm kalınlığında gerçek ahşaba sahip olan bir lamine parke ağacın gerçek dokusunu bile veremez. Ancak maalesef ülkemizde tüketiciler ucuz ürün alma mantığıyla hareket ederek çok büyük yanılgıya düşmektedirler. Bunun yanında 1-2 mm hatta 2,5 mm kalınlığında olan lamine parkeler 1 ya da 2 defa silindikten sonra ömürlerini tamamlarlar, çünkü artık en alt tabakadaki ağaca kadar inilmiştir. Bu sebeple lamine parke seçiminde üst katmandaki ağacın kalınlığına dikkat edilmelidir.

Lamine parke seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur ise ister tek parça (plank) ister üç parça (3-strip) olsun, parçalar yan yana birleştirildiğinde arada kot farkının olmaması ve parçaların birbirlerine sıkı kenetlenmesidir. Aksi halde en ufak bir ıslaklık unsurunda su parçacıkları ahşabın arasına sızar ve çalışmasına sebebiyet verebilir.

İki katmanlı olarak üretilen lamine parkeler üç katmanlı lamine parkelere göre daha esnek bir malzemedir. Bu malzemenin zemin ile ilgili problemleri olan mekanlarda tercih edilmelidir. Bu sebeple iki katmanlı lamine parke yere yapıştırılarak uygulanmalı,yüzer sistem olarak tanımlanan yöntem uygulanmamalıdır. Aksi halde aynı laminat parkedeki gibi uygulama yapılan alanda yer yer ses üretme problemi ile karşılaşılabilir.

Lamine parke, yüzeyi cilalı veya yağlı bir şekilde döşemeye hazırdır. İlk döşeme sonrası sistire ve cila gerektirmez ama masif parkeler gibi defalarca sistire edilebilir. Lamine parke kaliteli, uzun ömürlü ve doğal bir döşeme malzemesidir. Her türden kullanıcının isteklerini karşılayabilecek kapasitede olan bu ürün geleneksel zemin kaplamalarından, montajının hızlı ve kolay olması, kullanıma hazır olması, dayanıklı ve kaliteli cilası gibi avantajları ile ayrılmaktadır.

Lamine Parke İle Eviniz Daha Güzel

Ağacın en doğal ve katkısız halini sizlere sunan lamine parkeBaşhan Parke kalitesi ile evlerinize geliyor. Türkiye’nin en çok tercih edilen parke türlerinden biri olan lamine parke, iki veya üç katman halinde yapılır. Yapılma esnasında ciddi bir emek gerektiren lamine, ortaya en güzel ve özel şekilde çıkarılır. Boya, cila, eskitme, renk tonu gibi değişiklikler ile evinizin her köşesine uyum sağlayacak olan lamine parke, huzurlu yarınlarınızda sizlere eşlik edecektir. Uzun yıllar boyu tadilat zahmetine girişmenize gerek kalmadan güvenle kullanabileceğiniz tüm parkelerimiz Başhan Parke güvencesiyle yapılmaktadır. Lamine parkeler adını, lamine kelimesinin içeriğinden almıştır. Lamine, yapıştırma anlamını taşır. Bu parke türü birbirine yapışan katmanlardan oluşur.

Parke İle Gelen Doğallık

Kahverenginin tüm tonlarını içerisinde barındıran parkeler, her mobilyaya, eşyaya ve mekana uyum sağlayabilirler. Bulunduğu ortamın havasını tamamen değiştiren bir parkenin dokunuşu ile tarzınızı tamamlayabilir, taşın soğuğundan uzaklaşıp parkenin samimiyeti ile tanışabilirsiniz. Sıcacık evlerinizin zeminini yıllardır güvenle hazırlıyoruz. Ayaklarınız her zamankinden daha sağlam bassın yere çünkü Başhan Parke, daima yanınızda. Güler yüzlü ve uzman ekibimiz ile hayalinizdeki alanları sizler için gerçekleştiriyoruz. Ardımızda bıraktığımız yüzlerce aile ile büyüyor ve bu gururu beraber yaşıyoruz.

Parkenin Şık Dokunuşu

Evinizin rengine, motifine ve tarzına katkı sağlayan lamine parkeler aynı zamanda sağlığınıza da iyi gelecektir. İnsan sağlığına hiçbir zararı olmayan lamine, aynı zamanda doğal olduğu için insan vücudunda bulunan elektriği azaltıyor, stresli ortamları rahatlatıyor. Özellikle çıplak ayaklar ile ahşaba bastığınız zaman vücudunuzdaki negatif enerjinin çoğundan arınabilmeniz mümkün. Tüm gün ev, iş, okul sıkıntıları ile boğuşurken kendinizi rahatlatmaya vakit ayıramıyor olabilirsiniz. Ama doğanın elbet bir çözümü vardır. Doğayı ayaklarınızın altında hissedin ve olumsuz tüm düşüncelerden arının. Dekorasyonunuz şık, sade ve uyumlu olurken sağlığınızı da ihmal etmeyin. Çünkü siz her şeyden önemlisiniz.

RELATED PROJECTS